MAKETĒŠANA

MAKETI, FAILU FORMĀTI UN PRASĪBAS MAKETU SAGATAVOŠANAI

Lai veiktu gravējumu, ir nepieciešams MAKETS VEKTOROS.

Pieņemam klienta iesniegtus maketus vektoros PDF, EPS vai DXF formātā. Tekstiem jābūt nokurvētiem. Ilustratorā veidotiem maketiem, lūdzu, nodzēst liekos slāņus (layers)!!!  JPG, GIF, TIFF bildītes nav makets, programma tās neredz un negravē! Ja maketa nav, to varam Jums izstrādāt par atsevišķu samaksu. Maketa izstrāde automātiski neietilpst izstrādājuma gravēšanas vai ražošanas cenā! 

AUTOCAD, Ai, Solidwork utml. failus nepieņemam! Ja eksportējat no DVG uz PDF, tad atceraties, ka šo failu  importējot kropļojas fonti un nesaglabājas mērogs. Reizēm objekti kas ir slēgti vektori sastāv no atvērtām līnijām.

Eksportējot failus, lūdzu uzzīmēt arī rāmīti, kā vektoru vai vismaz pierakstīt izstrādājuma gabarītus vēstulē, jo darba lapas izmērs neimportējas. 

Piedāvājam izstrādāt maketu, ja tāda nav. Ja ir plānots izmantot logo, to, lūdzu, iesūtīt vektoros!!! Ja ir tikai JPG bildes fails, tad to nāksies pārzīmēt par atsevišķu samaksu!  

Varam izstrādāt maketu arī tad, ja nav plānots gravēt. 

Ja kādu iemeslu dēļ klients atceļ pasūtījumu, bet maketēšanas darbs jau ir veikts un makets saskaņots, tad par maketēšanu vienalga ir jāsamaksā.

VEIDOJOT MAKETU IR SVARĪGI ATCERĒTIES!

Kas tiks gravēts? Ja gravē tekstu vai zīmējuma līnijas, tad līnijas biezumam jābūt vismaz 0.6mm (arī sašaurinājumiem un mazajiem dekoriem fontos). Var izmantot single-line/vienas līnijas fontus. Ja gravēts tiek fons uz leju, tad jāskatās, lai burtu iekšpusēs  ievietojas aplis vismaz D=0.6mm. (Piemēram burtiem A, B, R u.tml.)

Attālumi un atstarpes. Atstarpēm starp līnijām un objektiem būtu jābūt 0.6mm. Ja burti vai objekti stāv par tuvu, mīkstākiem metāliem var izliekties šaurā josla, kas ir atstāta.

Citas detaļas. Lūdzu pārbaudīt, vai konkrētajam fontam dažos burtos nav sašaurinājumi. Piemēram fontam Arial, burtos N,n, M,m, B,b, d, A,a utt. tādi veidojas vietās, kur izliektā daļa savienojas ar kājiņu. Šis moments ir lielākajai daļai fontu. 

Šīs vietas ir sašaurinātas lielākajai daļai fontu.

Ja plānots gravējumu krāsot, tad šaurākā gravētā līnija/vieta gravējumā ir 0.4mm. Tas ir pēdējais izmēs, kurā iespējams ieklāt krāsu un  tā neizbirst. 

Kokam smalkākais gravējums ir ar 1mm frēzi, arī attālumi starp burtiem jātaisa lielāki par 0,6mm (arī burtiem vidiņi A,B,d utml.). Par cik koka struktūra ir poraina un ar šķiedru, tad veicot gravējumu, šīs vietas izlūzt vai aplūzt mazās kantes. 

Zemāk ir vizuāli shēma, kā programma redz atsūtīto tekstu vai attēlu. Programma neredz krāsas un līnijas, toties redz, ja atstāti apakšējie slāņi un objektus, kuri nav savienoti. Makets būtu jāgatavo kā plotergriezšanai, nevis kā tipogrāfijai. Ja maketā tiek atstāta krāsu gradācija vai izgaišanas efekts, tad programma to redz, kā svītrojumu.

MAKETS LĀZERGRAVĒŠANAI

Makets lāzergravēšanai ir tāds kā priekš plotera griešanas – nedrīkst krustoties, savērpties krustā un pārklāties līnijas. Iekārta neredz līniju biezumus, redz pliku vektoru, attiecīgi biezumu piešķir palielinot objektu vai liekot ofsetu. Gravē pa vektoru vai starp vektoriem tieši tāpat, kā frēze. Nav ierobežojums uz burtiem un objektiem, kur vienā ir izteiktas biezuma atšķirības. Atšķirībā no frēzes, lāzera stars spēj iegravēt arī 0.001mm smalkus objektus. Cilvēka mats vidēji ir 0.1mm. Jautājums, kā tas dzīvē pēc tam izskatīsies, lai rezultāts būtu baudāms, ne tikai tehniski realizēts. Bieži pārāk sīkas un smalkas līnijas dzīvē izskatās kā skrāpējumi un materiāla defekti, kuri nozog gala produktam glanci. Ja jākrāso, tad smalkākā objektā/līnijā par 0.4 krāsa kvalitatīvi neieklājas iekšā.